15 stycznia 2012

Z wizytą w eks wideotece (Fotorelacja)Nowiuśkie, pięciodyskowe edycje kolekcjonerskie diwidi lub blurej, pełne trójwymiarowych okładek, opakowanych w metalowe pudełka? Dołączone do dystrybucji gadżety w postaci pikczerów, zabawek, okularów 3-D, posterów itd.? Nie, to zdecydowanie nie dla mnie. Ja wolę stare wideokasety z trzeszczącym dźwiękiem, nieoczyszczoną taśmą, natrętnie powiększonym kadrem panoramicznym, dziwne przełożonymi tytułami („Evil dead” - „Urok śmierci”,  „Cujo” - „Pies”) i miejscami kuriozalnym tłumaczeniem lektorów (słynne zdanie „I am your worst nightmare” z „Rambo 3” przetłumaczono jako „Jestem snajperem”). W klimatycznym Otwocku - sanatoryjnym miasteczku spowitym iglastym lasem - trafiłem na dawno upadłą wypożyczalnie kaset wideo. Mała kioskopodobna buda ze zdjęć, która stanowi dziś miniwypożyczalnię płyt DVD połączoną ze sklepem spożywczym, kryła w sobie wiele skarbów. Zasadniczo większość wideokaset na które w niej trafiłem to już dziś białe kruki, wręcz bezcenne dla kogoś ze zrytym pojęciem wartości kolekcjonerskich. Dla kogoś takiego jak ja, rzecz jasna. Poniżej publikuję więc zestaw zdjęć z krótkim opisem tego, o czym opowiadają złowione przeze mnie tytuły. Już teraz zaznaczę, że jest to przede wszystkim kino niskobudżetowe, składające się z szerokopojętego "horroru grozy" klasy B. Pełnego kiczu, plastikowej tandety i gumowych efektów specjalnych obficie polanym sosem z krwi i odciętych kończyn (w tym również członków - „Cannibal Ferox”).


Amsterdam
Amsterdamem wstrząsa seria brutalnych morderstw. Brak motywów, żadnych śladów. Tylko jedno je łączy – kilometry amsterdamskich kanałów, które po obejrzeniu tego filmu zawsze będziesz omijał szerokim łukiem.

Demon opętania
Wolf Shadduck jest międzyplanetarnym przemytnikiem. Podczas lądowania na planecie Hyphaestos IV, która jest zakładem penitencjarnych, uszkodził statek i sam odniósł rany. Mimo, że piękna Miranda z całym oddaniem opiekuje się Wolfem, stan jego zdrowia z niewiadomych przyczyn pogarsza się. Dostaje dziwnej wysypki, a gdy trzej niebezpieczni więźniowie porywają statek i Mirandę, przekształca się w potworne, żądne krwi monstrum. Czy Miranda zdoła przywrócić swemu ukochanemu dawną postać, czy też, jak inni, zginie z rąk odrażającego potwora?

Charlie przybywa nocą
Film jest realistyczną, przerażającą opowieścią o serii potwornych morderstw będących dziełem żyjącego we własnym pokręconym świecie psychopaty. Charlie Pucket – ekspert od operowania zniekształconych drzew – staje się głównym podejrzanym.

Księżycowe Dziecko
Satanistyczny dreszczowiec. Młoda dziewczyna jest zaangażowana jako asystentka przez autora piszącego o okultyzmie. Ale angażuje się bardziej, niż chciałaby i zostaje wybrana jako „Księżycowe Dziecko” na ofiarę…

Miasto żywych trupów
Podczas seansu spirytystycznego moda dziewczyna Mary ma wizję zagłady miasta opanowanego przez krwiożerczych zombie. Jej trans okazuje się być śmiertelny. Jednak podczas pogrzebu dziewczyna nagle ożywa i wraz ze wścibskim dziennikarzem wyrusza na poszukiwanie tajemniczego miasta.

976 – EVIL
Efekt przerażającej wyobraźni Roberta Englunda – odtwórcy roli Freddiego w „Koszmarze z ulicy Wiązowej”. Hoax jest jednym z tych zagubionych chłopców, którym dokuczają rówieśnicy i są ciągle łajani przez rodziców. Pewnego dnia Hoax znajduje przyjaciela, kogoś, kto go zrozumie, zna jego problemy, zawsze ma słowo otuchy i dobrą radę. Wszystko co trzeba zrobić, to podnieść słuchawkę i wykręcić numer 976 – EVIL… by otrzymać bezpośrednie połączenie z piekłem. Im więcej Hoax dzwoni, tym staje się silniejszy i potężniejszy. Ale za swoją nadludzką moc musi zapłacić straszną cenę…


Suspiria
Klasyczny horror Dario Argento – twórcy, który z właściwym sobie talentem buduje akcję na serii absurdalnych, a zarazem przerażających scen, wypełniając nimi swoje filmy po brzegi. Ale jest on także nie byle jakim technikiem, którego styl zawiera całą gamę barokowego przepychu, od kolorowych filtrów począwszy aż do szatańskiego, elektronicznego rocka, brzmiącego niczym wrzask pięciuset kotów, którym zgodnie depcze się po ogonach. Uderzeniowa dawka wyrafinowanego, utrzymanego w klimacie gotyku, strachu i przerażenia, pozostawiająca wszystkie inne filmy tego gatunku daleko w tyle.

Motor Psycho
Thriller akcji tylko dla widzów o mocnych nerwach i dużej tolerancji dla przemocy na kranie. Młoda, zakochana para nastolatków – Frankie i Zoey – podróżuje przez pustą autostradę. Spotyka na niej punka motocyklistę, który terroryzuje ich i zmusza do serii gier, w których stawką jest śmierć. Punk znany jest w pobliskiej osadzie jako Billy Bradd, maniakalny sadysta, którego właśnie zwolniono z więzienia i przed którym wszyscy w popłochu uciekają. Ale Frankie i Zoey uciec nie mogą…

Śmiercionośna skała
Uwolniony ze swojej orbity księżyc z dalekiego zakątka wszechświata pędzi wprost na Ziemię. Jedynym ratunkiem jest wysadzenie niebezpiecznego obiektu. W tym celu zostaje powołany specjalny oddział komandosów. Podczas wiercenia tunelów pod ładunki wybuchowe, trafiają do tajemniczej, platynowej komnaty, pokrytej niezrozumiałymi hieroglifami, w której znajdują zahibernowaną istotę. Gdy Obcy powraca do życia, okazuje się, że jest drapieżnym zabójcą…

Jack O'Lantern
W 1915 roku zamordowany zostaje przez miejscowych opryszków znany zaklinacz czarownik. Przed śmiercią wskrzesza jednak legendarnego Jacka O'Lanterna, by pomścił jego śmierć. Żył on dotychczas jedynie w dziecięcych rymowankach, a teraz na nowo zaczyna działaś. Ulice miasta spływają krwią.

Poszukiwacze magicznej tabliczki
Mark – bezwzględny najemnik i Sugar – ex-oficer to dwaj przyjaciele z czasów wojny w Wietnamie. Wyruszają na poszukiwanie magicznej tabliczki z kości słoniowej. Zostaje ona ukryta przez tajemniczą sektę w niedostępnej świątyni. Znowu Wietnam… Wyznawcy dzikich kultów, magiczne obrzędu, piękne kobiety, brawurowe akcje, dynamiczne walki, to wszystko gwarantuje doskonałą rozrywkę… szczególnie dla miłośników nieoczekiwanych i niebanalnych rozwiązań.

Panga – Klątwa
Akcja toczy się w Afryce. Młoda pielęgniarka, żona amerykańskiego farmera nie dopuszcza do złożenia krwawej ofiary z kozy. Ingerencja dziewczyny w plemienne obyczaje powoduje zemstę szamana. Elizabeth i jej nienarodzone dziecko stają się ofiarami klątwy.


Oczy szatana
Dwaj mistrzowie makabry G. Romero oraz D. Argento przedstawiają wstrząsającą opowieść złożoną dwóch części, które łączy… obecność szatana. Niesamowite efekty specjalne, szybkie tempo, atmosfera grozy, świetne kreacje aktorskie to atuty filmu, który zapiera dech w piersiach…

Skórzana twarz
Szokujący, pełen napięcia thriller erotyczny, którego bohaterem jest tajemniczy osobnik o twarzy ukrytej pod skórzaną maską. Bezradna policja nie może poradzić sobie z tajemnicą „skórzanej twarzy”, a seria wyjątkowo okrutnych, z zimną krwią popełnionych zbrodni nie pozostawia śladu uch sprawcy…

Niewinni czarodzieje
George, domorosły wynalazcza, konstruuję maszynę zdolną spełnić każde życzenie. Jego najlepszy przyjaciel, Billy, wie, jak wykorzystać ten wynalazek. Wkrada się do laboratorium i przy pomocy tej niezwykłej maszyny tworzy dziewczynę swoich marzeń. Nie spodziewa się jednak, że stanie się ona jego największym koszmarem.

Telegram śmierci
Opowieść o ludziach, którzy stają twarzą w twarz z tym co ich najbardziej przeraża – własnym sumieniem. Strach dostarczony jest im w postaci paczki, którzy samą stworzyli, wyrządzając zło w przeszłości. Przyjmując przesyłkę każda osoba wkrótce odkrywa, że kiedy przeszłość staje się teraźniejszością… zapanuje terror.

Sny o śmierci
Dość zgrabne połączenie slashera z thrillerem, którego Kristine Peterson nie musi się wstydzić. Obraz ten powinien przypaść do gustu przede wszystkim miłośnikom kina grozy lat 80. Sceny koszmarów sennych, ciekawy strój i maska mordercy, a wreszcie zaskakująca końcówka – myślę, że te atuty pozwolą Wam przymknąć oko na kilka niezbyt interesujących scen w środkowej części filmu.
Cezary Namirski, Horrormania.pl

Nastoletni wampir
Komedia ze znakomitą ścieżką dźwiękową. Młody chłopak nawiązuje romans z piękną, tajemniczą kobietą. Szczęście nie twa jednak zbyt długo. Jeremi ze zdziwieniem obserwuje niepokojące zmiany zachodzące w jego organizmie. Ralf, jego przyjaciel uświadamia mu, że staje się on wampirem. Czy uda mu się ukryć przed świtem i piękną znajomą swoją wampirzą naturę?


Cannibal Ferox
Reżyser Umberto Lenzi zawarł w swoim filmie wszystko to, co najlepsze w gatunku: wpadający w ucho soundtrack, ładne zdjęcia okolicznej przyrody, wzbudzające kontrowersje sceny śmierci żywych zwierząt czy chwytliwy morał. Fani horrorów, którzy obejrzeli jednak najważniejsze dla kina eksploatacji pozycje, z łatwością dostrzegą, że „Cannibal Ferox” to jedynie replika w ładnym opakowaniu. Niech te ostatnie zdanie posłuży więc za podsumowanie. 

Szalona ucieczka
Para dziennikarzy zapuszcza się w kolumbijską dżunglę by wyjaśnić serię bestialskich morderstw popełnionych w Miami, Chicago i innych miastach amerykańskich. Nieustannie narażeni na śmierć z rąk Indian, informują świat o swych kolejnych, makabrycznych odkryciach.

Intruz
Właściciel małego domu towarowego na przedmieściach dużego miasta postanawia zamknąć sklep. Młody personel nie zgadza się z tą decyzją. Wkrótce jeden za drugim giną wszyscy członkowie…

U babci straszy
David i Lynn, para nastolatków, po tragicznej śmierci rodziców wracają do domu babci, w którym spędzali dzieciństwo. Seilanka starego domu na wsi wkrótce zaczyna przekształcać się w koszmar. Tak jakby ktoś kolejno zdejmował sprzed oczu dzieci zasłony kryjącej coraz bardziej przerażające obrazy. W końcu nie wiadomo, kto tu jest kim… Rzeczywistość przekształca się w koszmarny sen, z którego nie można się obudzić. A kiedy przychodzi wybawienie, okazuje się ono tylko progiem nowej pułapki…

Impuls
Dziewięcioletni Matt budzi się przerażony ze snu. Nocna zmora podpowiada mu, aby poszukać schronienia w bezpiecznych ramionach matki, którą zastaje z kochankiem. Sparaliżowany porywa bogato zdobioną szpadę i w ślepym gniewie rzuca się na tego, którego uznaje za napastnika. Mijają dwa lata. Mad dojrzewa, męczony wspomnieniami tamtej nocy. Wydaje się, że przeszłość jest historią bez końca…

Wyspa węży
Świąteczny weekend w Coco Beach na Florydzie. Grupka młodych ludzi wybiera się na przejażdżkę łodzią. Po przymusowym lądowaniu na odludnej wyspie, rejs zmienia się w koszmar. Bohaterowie bezskutecznie usiłują rozwikłać tajemnicę Klątwy Węża. Już wkrótce przekonają się, że nie ma dokąd uciec.

3 komentarze:

 1. Od dłuższego czasu poszukuję "Poszukiwacze magicznej tabliczki" i nigdzie nie mogę znaleźć tej kasety. Nawet na Allegro ktoś mnie ubiegnie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cóż, fakt faktem, że jest to obecnie już BIAŁY KRUK. Podobnie zresztą, jak większość wideokaset. Jeszcze jakieś 5 lat temu - kiedy zaczynałem zbierać kasety wideo - można było znaleźć sporo perełek i to za grosze. Obecnie za unikat trzeba płacić na Allegro grubą kasę, bo łowcy VHSów nie śpią ;-) Powodzenia w dalszych poszukiwaniach!

   Usuń
 2. Fantastic!

  I am after the Polish VHS release of "MOONCHILD" ('Księżycowe dziecko') that you have. Would you be willing to sell or trade perhaps please? It is for a very important project!

  (wmaginn@gmail.com)

  OdpowiedzUsuń